აზერბაიჯანული დრამატული თეატრის ახალი შენობა
პროექტის შესახებ ინფორმაცია პრემიერ-მინისტრებს ირაკლი ღარიბაშვილს და ალი ასადოვს დეტალურად გააცნო სოკარ ენერჯი ჯორჯიას გენერალურმა დირექტორმა მაჰირ მამედოვმა. თბილისში, ჰეიდარ ალიევის სახელობის 150 წლიანი ისტორიის მქონე აზერბაიჯანის დრამატული თეატრის ახალი შენობის საძირკვლის ჩაყრის ცერემონია გაიმართა.
აზერბაიჯანული დრამატული თეატრის არსებული შენობა ავარიულია, რის გამოც საჭირო გახდა ახალი ნაგებობის აშენება. თეატრის ახალი შენობა საქართველოში აზერბაიჯანის საელჩოსთან აშენდება.
ამ ახალი ისტორიული პროექტის შესახებ გამოცხადდა და საძირკვლის ჩაყრის ცერემონია გაიმართა ჰეიდარ ალიევის 100 წლისიუბილეს აღმნიშვნელი ღონისძიების ფარგლებში.
ცერემონიას ესწრებოდნენ ორივე ქვეყნის პრემიერ-მინისტრები, თბილისის მერი კახა კალაძე, აზერბაიჯანის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი საქართველოში ფაიგ გულიევი, საქართველოს საგანგებოდა სრულუფლებიანი ელჩი აზერბაიჯანის რესპუბლიკაში ზურაბ პატარაძე და საქართველოსა და აზერბაიჯანის მთავრობის წევრები, ადგილობრივი საზოგადოება და მედიის წარმომადგენლები.
ღონისძიებაზე სიტყვით გამოვიდნენ პრემიერ-მინისტრები და ხაზი გაუსვეს ჩვენს ორ მეზობელ ქვეყანას შორის კულტურული კავშირების მნიშვნელობას.
აზერბაიჯანის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრმა ალი ასადოვმა თავის გამოსვლაში აღნიშნა:
ჩვენ დიდად ვაფასებთ გადაწყვეტილებას თეატრის ახალი შენობის აგების შესახებ ქალაქ თბილისში, ამ ულამაზეს ადგილას, ვიმედოვნებ, თეატრის პროფესიონალური დასი სრულყოფილად გამოიყენებს აქ არსებულ პირობებს და მნიშვნელოვან წვლილს შეიტანს ქალაქის კულტურულ ცხოვრებაში.

A New Building of the Azerbaijan Drama Theater is Announced
Prime Ministers Irakli Gharibashvili and Ali Asadov were briefed on the project in detail by SOCAR Energy Georgia’s Director General Mahir Mammedov. The groundbreaking ceremony of the new building of the Azerbaijan Drama Theater named after Heydar Aliyev, which has a 150-year history, was held in Tbilisi, Georgia.
The existing building of the Azerbaijani Theater of Drama is in disrepair, for the reason of which it became necessary to build a new facility.  The theater’s new building will be constructed next to the Embassy of Azerbaijan in Georgia.
In the context of Azerbaijan celebrating the 100th anniversary of Heydar Aliyev, this new historical project was announced and the groundbreaking ceremony was held.
The ceremony was attended by Prime Ministers of both countries, Tbilisi Mayor Kakha Kaladze, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to Georgia Faig Guliyev, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to the Republic of Azerbaijan Zurab Pataradze, and Members of the Georgian and Azerbaijani Governments, the local community, and media representatives.
The prime ministers made speeches emphasizing the importance of cultural ties among our two neighboring countries.
Ali Asadov, Prime Minister of the Republic of Azerbaijan noted in his speech: We greatly appreciate the decision to construct a new building for the theater in the city of Tbilisi, this beautiful place…. I hope that the theater’s professional troupe launched here will make perfect use of the conditions secured here, making a major contribution to the cultural life of the city.