შშმ პირების უფლებების რეალიზაცია
სოკარის მხარდაჭერით გაიმართა მამაკაცთა შორის პარათხილამურის ჩემპიონატი ბაკურიანში. სამშვიდობო მისიებში დაჭრილ–დაშავებული სამხედრო მოსამსახურეები, ომის ვეტერანები და შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე 50 მონაწილე სხვადასხვა დისციპლინაში ეჯიბრებოდა ერთმანეთს. გარდამავალი თასი ერთი წლით, სამშვიდობო მისიაში დაჭრილმა სამხედრო მოსამსახურემ, შოთიკო ჯანელიძემ მოიპოვა. გამარჯვებულებს მედლები და დიპლომები გადაეცათ.
- ბოულინგის ინტეგრირებული ჩემპიონატი
სოკართან ერთად პროექტმა აქტიური ცხოვრება ჩემი სტიქიაა არაერთხელ გამართა ბოულინგის ინტეგრირებული ჩემპიონატი, რომელიც აფხაზეთის ომის გმირის, პროექტის მონაწილის - თემო სახოკიას სახელს ატარებს. ჩემპიონატში მონაწილეობას სხვადასხვა შეზღუდვის მქონე პირები იღებენ.
- ადაპტირებული საველე ბანაკი
პროექტი აქტიური ცხოვრება ჩემი სტიქიაა და სოკარი, წლების მანძილზე, ყოველ ზაფხულს, მართავენ ადაპტირებულ საველე ბანაკს. ბანაკის ფარგლებში ტარდება სხვადასხვა სპორტული შეჯიბრება, მათ შორის აფხაზეთის ომის გმირის, გოდერძი ზაქარაიას სახელობის ჯომარდობისა და მშვილდოსნობის ტურნირები, ზიპლაინისა და ფეინთბოლის ჩემპიონატები. ჩემპიონატების გამარჯვებულებს გადაეცემათ ფულადი პრიზები, ფასიანი საჩუქრები, თასები, დიპლომები და მედალები. ბანაკში საქართველოს სხვადასხვა მუნიციპალიტეტში მცხოვრებ 200–მდე შშმ პირი, სამშვიდობო მისიებში დაჭრილ ჯარისკაცები და ომის ვეტერანები იღებენ მონაწილეობას.
- სპორტის სხვა სახეობების ინტეგრირებული ჩემპიონატები
ახალგაზრდულმა მედიაკავშირთან ერთად სოკარი უკვე მრავალი წელია აწყობს სხვადასხვა სახის ინტეგრირებულ და ადაპტორებულ სპორტულ შეჯიბრებსა და ბანაკებს. მათ შორის იმართება წყლის თხილამურების, ზამთრის სპორტის სახეობების, პარაგლაიდინგის, ცურვის, მინი გოლფის და სხვა სპორტის სახეობების შეჯიბრებები.
- ცნობიერების ასამაღლებელი კამპანიები
შშმ პირების საზოგადოებაში ინტეგრაციის გაზრდის კუთხით, სოკარმა პარნიორ ორგანიზაცია ახალგაზრდულ მედია კავშირთან ერთად გააკეთა პროექტი, რომლის ფარგლებშიც, საზოგადოებას გაუზიარეს შშმ პირების ვიდეო ისტორიები.
- ინფრასტრუქტურის ადაპტირება
სოკარ ჯორჯია პეტროლეუმმა დაიწყო საკუთარი ინფრასტრუქტურის ადაპტირება შეზღუდული შესაძლებლობის პირებისთვის. პროექტი გულისხმობს ავტოგასამართ სადგურებზე სველი წერტილების მორგებას ეტლით მოსარგებლე პირების საჭიროებებისთვის.

Social Integration of Persons With Disabilities
We stand with people who are physically challenged and create adapted spaces and to support their inclusion
Social integration of persons with disabilities
- PARA SKIING CHAMPIONSHIP
With the support of SOCAR, the Para Skiing Championship was held in Bakuriani, Georgia. 50 participants, wounded and injured in peacekeeping missions, war veterans and people with disabilities competed in different disciplines. A serviceman wounded in a peacekeeping mission won the transitional trophy for the year 2024. Medals and diplomas were awarded to other winners.
- ACCESSIBLE FIELD CAMP
SOCAR has been supporting an annual summer camp accessible for people with disabilities organized by the project Active Life is My Nature. Various sports competitions are held within the camp, including rafting, an archery tournament named after the war hero Goderdzi Zakaria, zipline, and paintball championships. The winners of the championships are awarded with cash prizes, gifts, trophies, diplomas, and medals. About 200 people with disabilities living in different municipalities of Georgia, soldiers wounded in peacekeeping missions and war veterans take part in the camp.
- INTEGRATED SPORTS COMPETITIONS
Together SOCAR, the Youth Media Union has been organizing various integrated and integrated sports competitions and camps for many years. Water skiing, winter sports, paragliding, swimming, mini golf, and other sports competitions are held on these events.
- ACCESSIBLE INFRASTRUCTURE
SOCAR Georgia Petroleum has started to adapt its infrastructure for people who are physically challenged. The goal of the project is to ensure that everyone has the opportunity to navigate and travel independently.